· Propionibacterium acnes ·


Morfologie

· Gram pozitivní, nesporulující, anaerobní, pleomorfní tyčka. Kolonie na médiích s přídavkem lipidů jsou bělavé nebo nažloutlé 0,5 mm v průměru, při 37°C za tři dny. Na laktátovém agaru s kvasničním extraktem při 37°C vyrůstají za 7 dní velké kolonie v průměru 1 - 2 mm.

Propionibacterium acnes Propionibacterium acnes

Fyziologie

· Propionibacterium acnes je anaerobní až mikroaerofilní; fermentuje glukózu za tvorby kyseliny propionové a směsi dalších kyselin; produkuje indol, redukuje nitráty, neprodukuje DNAzu, nezkapalňuje želatinu.


Patogenita

· Propionibacterium acnes je součástí běžné kožní mikroflory. Vyskytuje se převážně v mazových žlazách kůže. Produkuje vysoce aktivní lipázu, která hydrolyzuje triglyceridy v mazu. Vzniklé mastné kyseliny mohou lokálně dráždit. Vyjímečně byl izolováno z krve, abscesů, z kostní dřeně u chronických infekcí. Patří mezi podmíněné patogeny s nízkou patogenitou jak pro člověka, tak i pro pokusná zvířata. Je možno rozlišit dva typy podle sérologických reakcí (typ I a II). Ojediněle způsobuje infekce umělých srdečních chlopní. Je izolováno z lézí acne vulgaris.


Onemocnění


Terapie