(též viz samostatný průvodce u infekcí C. difficile při podávání antibiotik)
Základem léčby je obnovování rovnováhy tekutin a elektrolytů
Pacient by měl být izolován ve zvláštním pokoji s příslušným hygienickým režimem a měl by být informován a konzultován ústavní hygienik.
Většina těchto infekcí nevyžaduje specifickou léčbu a upraví se sama; antibiotika průjem po 1-2 dnech podávání jen zmírní, jejich podávání může vést ke vzniku rezistentní bakteriální populace. Je kontraindikováno při nákaze E. coli 0157 , kde by náhlé uvolnění toxinu po podání antibiotika mohlo vést k hemolyticko-uremickému syndromu (HUS).
O podání antibiotik uvažujte u jinak zdravých osob tam, kde jsou jasné známky šíření bakterií mimo střevní sliznici, dále u starších osob, u oslabených osob a u osob s kloubními či chlopenními náhradami. Tam by měla být odebrána i hemokultura a kontaktován mikrobiolog (a také infektolog, pokud není známa citlivost předpokládaného vyvolavatele).
Důsledně se vyhýbejte lékům snižujícím střevní motilitu, zvlášť u krvavých průjmů.
Odešlete vzorek stolice ke kultivačnímu vyšetření. Na průvodce vyznačte významné skutečnosti, zejména návrat ze zahraniční cesty nebo předchozí podávání antibiotik, aby se laboratoř mohla zaměřit na příslušného vyvolavatele.
Naznačují-li okolnosti, že jde o hromadný výskyt gastrointestinálního onemocnění, kontaktujte ústavního hygienika.
Naznačují-li okolnosti, že jde o alimentární otravu, kontaktujte ústavního hygienika.
Zpět na úvodní stranu abdominálních infekcí
Stránka naposledy editována: 06/12/2009. Copyright .
Upozornění; Dávky antibiotik doporučované na těchto stránkách jsou určeny pro pacienty s normální funkcí ledvin, není-li uvedeno jinak. Dávkování u pacientů se sníženou vylučovací schopností ledvin je zde.